top of page
Books

משפחה יהודית ומנהיגות

הרב יעקב יקיר

Pile%2520Of%2520Books_edited_edited.jpg

פורסם לראשונה בערוץ 7

ד' באב תשע"ז

מנהיג מפלגת בית היהודי מתייחס למציאות וגוזר את עמדותיו על פי ערך השוויון הפוסט-מודרני, ולא על פי עולם הערכים של התורה.

בימים האחרונים אנו עדים לבליץ' מסיבי מצד ארגוני הלהט"ב, בדרישה לאפשר להם אימוץ ילדים. הפעם קיבל מאבקם חיזוק מרענן מבחינתם, אך מדאיג מאד עבור התומכים בשמירת מבנה המשפחה המסורתי.

יו"ר מפלגת הבית היהודי, החליט לבחור צד ולהעניק גיבוי לרוחות הלהט"ב, המבקשים לשנות את אופייה של מדינת ישראל, באופן המנוגד להלכה ולמוסר האנושי והיהודי.

עמידה זו לימינם של הדורשים זכויות אימוץ בזוגיות חד מינית, לא נעשתה בנאום מסודר או הודעה רשמית שנמסרה לעיתונות, אלא דרך הסיפור האישי של הדוברת והעוזרת של בנט, המנהלת חיים משותפים עם בת זוג ושני ילדים. בכתבה בעיתון ידיעות אחרונות, הביע השר קורת רוח מהעניין ובשם גורם המקורב אליו (ומיהו לדעתכם?) נמסר כי זוהי "אמירה אמיצת לב וחדשנית, שמעולם לא הייתה בציונות הדתית ואינה חוששת מדעות קדומות".

לולי אמירה זו, ניתן היה להבין שמטרתו של בנט היא הבעת רגישות ושותפות כאב, אולם משמעות דבריו אינה אמפתיה אלא לגיטימציה. מנהיג המפלגה הציונית דתית בחר צד. בניגוד לעמדת התורה, מעל גבו של הציבור הדתי לאומי, בנט מפנה עורף למצביעי מפלגתו ומעודד הכרה רשמית של המדינה בהומואים, לסביות ושאר בעלי הנטיות ה-לא מסורתיות, שניהול אורח החיים שלהם מנוגד להלכה לכל הדעות.

מנהיג מפלגת בית היהודי מתייחס למציאות וגוזר את עמדותיו על פי ערך השוויון הפוסט-מודרני, ולא על פי עולם הערכים של התורה.


מנהיגות יהודית אמתית, מובילה מדיניות המושתתת על ערכי התורה, ערכי החיים הנצחיים של עם ישראל והעולם כולו. היא מקבלת על עצמה עול מלכות שמים, ובכך נעשית ראויה למלוכה. העמדות שלה יונקות מדבר ה' בתורתו ולא משתנות מחמת הרוחות המנשבות בעולם. מקור כוחה הוא החיבור לשמיים והידיעה כי ה' נותן לה כוח לעשות חיל.

התורה מלמדת אותנו כי משפחה יש רק אחת. איש ואשה אוהבים הנישאים ומולידים ילדים כחוליה בשרשרת הנצחית הישראלית. האיש והאישה בחיבורם נקראים אדם, ומתברכים ע"י הבורא בברכת הפריה והרבייה ובכוח להוריד משמים ארצה נשמות קדושות. רק החיבור הזה ראוי לשם משפחה האוספת את החברים בה להיות חלק מבניין מלכות ה', עם ישראל לדורותיו. רק כך שורה שכינה על ישראל, וקיימות בנו עוצמות של קדושה הנותנות חיים לנו ולעולם.

הסכמים אנושיים לשותפות בין בני זוג חד מיניים האסורים על פי התורה אינם משפחה. אין בהם התרוממות לצורת אדם ולא יכולת הולדה ובניין הנצח הישראלי. העולם הפוסט-מודרני, שיסודו בכפירה, אינו מכיר במה שמעבר לכאן ועכשיו המוחשי והארצי. הוא מציב את האינדיבידואל במרכז, מגדיר את כל המסגרות החברתיות כהסכמים ארציים חסרי קדושה, ולכן איבד את המשפחה, ותפיסתו מסכנת את הקיום האנושי.

הצורך לאהוב ולחבק חברים וחברות שמתמודדים עם בעיה בזהותם המינית, הוא מובן ונכון. אחינו ובשרינו הם. זו התמודדות קשה עמה מתמודד כל אחד ואחת מהם בעבודת השם הפרטית שלו, ויש לעזור להם להצליח בה. אולם, תחת מעטה ההזדהות הנכונה הזו, מנסה בנט להעביר בשקט בקרב מצביעיו, את המהלך החמור וההרסני אליו הוא מוביל, מחמלה להסכמה.

מי שמתיימר להנהיג את הבית היהודי, אינו יכול להתעלם מהגדרות המציאות על פי התורה, ולאמץ לעצמו נרטיב פוסט-מודרני. מתן לגיטימציה לתביעות הלהט"ב, היא חציית קו אדום. הליכה אחר עצת אחיתופל, הפורצת את ברית הקדושה עם ה', היא סטייה מקווי היסוד של המנהיגות הישראלית לדורותיה.

מנהיגות ישראלית, מגדירה את המשפחה על פי ערכי התורה, ששמרו על המשפחה ובנו את עם ישראל במשך אלפי שנים. מדיניות יהודית בנויה על הגדרות אמת נצחיות, הקובעות את הנורמות הבריאות והנכונות, ולא על 'אופנות' ארציות משתנות, שאינן מדויקות ומסכנות את הקיום העולמי.

< למאמר הבא
bottom of page