top of page
Books

יותר השכלה, פחות ילודה: חוץ מהדתיים

בכנס בנושא המשפחה, הציגו מומחים מחקר המעלה כי הציונות הדתית ייחודית בקנה מידה עולמי.

ערוץ 7

ג' בשבט תשע"ט

כנס עיוני שנערך אמש (שלישי) בפסגות בחן את סוגיית המשפחה בתחומים הציבוריים.


הד"ר חיים כהן, חוקר מדע החברה, הציג נתוני ילודה עולמיים, ונתונים מסקר שיזם 'מעלה', המרכז לציונות דתית, באמצעות מכון לש"ם, על המגזר הדתי לאומי, מהם עולה כי המגזר היחיד שרמת ההשכלה בו אינה משפיעה לשלילה על גובה הילודה הוא המגזר הציוני דתי. כהן העלה כי התופעה שמאפיינת את הציבור הדתי לאומי, ייחודית בהיקף עולמי.

ראש מועצת בנימין, ישראל גנץ, פתח את הכנס והדגיש את מחויבות המועצה להקדיש ממשאבי הרשות המקומית לנושא המשפחתיות. גנץ סיפר כי בימים האחרונים המועצה נרתמה לפרויקט העלאת בני משפחה מסוימת ממדינות רחוקות שאין לישראל קשרים איתן. המועצה רתמה גופים נוספים וסייעה באיחוד המשפחה.

הרב קובי יקיר ממכון תורת המדינה העוסק בין היתר בנושא המשפחה אמר כי "הגדרת הנישואין של המשפחה היהודית בנויה על נאמנות ומחויבות זוגית. לעומת זאת בית המשפט העליון נוקט עמדה המפרקת את הגדרת הנאמנות הבינאישית בזוגיות ובנישואין, ומכרסמת ביציבות המשפחה והחברה". יקיר קרא לנבחרי הציבור לקבוע בחוק כי ניאוף ובגידה של בני זוג יוגדרו כנוגדים את תקנת הציבור.

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' אמר כי התרבות הפוסט מודרנית רוצה לייצר אדם חסר זהות וקוסמופוליטי ולכן היא תוקפת את מעגל הזהות וההשתייכות הבסיסית של האדם שהוא משפחתו. לדבריו, מעגלי הזהות עוברים מהמשפחה לקהילה, למגזר, למדינה ולחברה כולה. בהקשר הזה ציין סמוטריץ' כי הציונות הדתית מצליחה להשפיע ולעצב את דמותה של מדינת ישראל בזכות הזהות המגזרית שלה, שיש שטועים ורואים בה חסרון ומיושנות.

עו"ד שמחה רוטמן עסק בפסק הדין של בג"ץ שעורר סערה ציבורית לאחרונה. הוא שיבח את קביעתו של השופט אלכס שטיין שאיפשר לבית הדין הרבני להשיב את מרכיב הנאמנות למערכת הזוגית. רוטמן הסביר כי על אף ששטיין ציין שדעתו לא נוחה מהחלטת בית הדין הרבני, אין זכות לבית המשפט העליון לצקת תוכן ערכי אחר לנישואין ולתא המשפחתי.

ראש מכון תורת המדינה הרב יאיר קרטמן אמר כי כיום המשפחה היהודית חשופה לאתגרים רבים שמאיימים על צביונה, וכוחות רבים מנסים לקעקע את התודעה המסורתית. עם זאת, הביע קרטמן בטחון במבנה המשפחה היהודית ואמר כי במבחן ההיסטוריה, המבנה היהודי צלח את כל המבחנים והרוחות שניסו לפרק אותו.

מנכ"ל 'מעלה' רפי קפלן הביא את דברי הד"ר יעקב הרצוג ז"ל שאמר כי זכותנו על הארץ נובעת מהרצף התרבותי שנמשך מזמן האבות ועד ימינו. קפלן הוסיף כי הרצף התרבותי נשמר בזכות חוסנו של התא המשפחתי היהודי.

הכנס נערך לזכרה של משפחת עטר מפסגות שנספתה בתאונת דרכים קשה לפני כחודשיים וחצי. אחיו של אב המשפחה יריב ז"ל, ינון, נשא דברים לזכר המשפחה וסיפר שיחד עם הכאב העצום והחלל, נוצרו דברים טובים וחיוביים במעגלים גדולים. אנשים שיפרו את התנהגותם המשפחתית וגם את דרך הנהיגה בכבישים. ינון סיפר כי יריב אמר לו שמאז שהתחתן קיבל החלטה מודעת, שעליו לאהוב את האשה איתה הוא חי ולכן השקיע בזה, טיפח ותיחזק את הקשר עם רעייתו שושי.

הכנס נערך בשיתוף היישוב פסגות ומשפחות עטר וזרחי, יחד עם 'מעלה' ומכון תורת המדינה.

bottom of page